OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po turné nesúcom sa v znamení albumu „Better Than Raw“ nastal ten správny čas na Rolandovu druhú sólovku. HELLOWEEN sa v tom roku blysli iba cover verziami zvečnenými na neradovom albume „Metal Jukebox“. Možno aj stupňujúca sa kríza v domovskej kapele spôsobila, že Roland sa na písanie skladieb vrhol s veľkým zanietením a vytvoril materiál, ktorý viac spĺňa kritériá bočného projektu ako sólovej platne.
Rolandovi sa podarilo získať samých vynikajúcich hudobníkov, ktorých mená už dopredu avizovali, že výsledný materiál bude nad mieru zaujímavý. O spevákovi Michaelovi Vescerovi som sa zmienila v inej recenzii a ani v rámci „Kaleidoscope“ nemôžem na jeho adresu šetriť chválou. Kým na minulej sólovke budil Rolandov spev niekedy rozpačité reakcie, tu je vokál na stopercentnej úrovni. Rytmika sa vzdialila od helloweenovských tendencií, čo je pochopiteľné, keďže ju majú na starosti Barry Sparks a Mike Terrana. Myslím, že práve ona je hlavnou príčinou toho, že si žiadnu skladbu z „Kaleidoscope“ neviem dosť dobre predstaviť na niektorom z tekvicových albumov. Pre bicmana sa naviac Rolandov album stal akýmsi odrazovým mostíkom pre etablovanie sa na nemeckej metalovej scéne. Z pôvodnej zostavy, ak to tak môžem nazvať, ostal len klávesák Ferdy Doernberg, dokresľujúci svojimi keyboardami náladu jednotlivých skladieb. Ako veľmi významným faktom, ktorý sa okamžite odrazil na albume, sa ukázala zohratosť všetkých zúčastnených. Poniektorí sa poznali napr. z účinkovania v kapele Yngwie Malmsteena v rokoch 1994 - 1995 a tak vzájomné „oťukávanie“ nezabralo veľa času. Nahrávanie prebiehalo v Rolandovom domácom štúdiu vo veľkej pohode, o čom svedčia aj fotky v booklete. O jej celkový design sa mimochodom postaral gama lúč Henjo Richter.
Aby tých hviezdnych mien nebolo málo, v inštrumentálke „Listen To The Lyrics“ s netradičným basgitarovým sólom a power metalom osmahnutej „Reaching Higher“ sa zaskvel Stratoman Jens Johansson. Ale čo je úplne najdôležitejšie, album v Amerike mixoval sám Michael Wagener.
V porovnaní s „The Four Seasons Of Life“ ustúpili vplyvy klasickej hudby do úzadia. Asi najvýraznejšie sa presadili len v už spomínanej inštrumentálke. Zjavný je takisto odklon od malmsteenovského štýlu, i keď výnimka sa nájde v podobe rýchlej „Till The End“. Album reprezentuje viac rockovú ako metalovú polohu, z čoho profituje Rolandov gitarový štýl. Rocková oblasť mu dala väčší priestor na predvedenie jeho gitarových čarov, čím Roland potvrdil to, čo je už aj tak dávno známe - že patrí medzi najlepších gitaristov.
Máloktorý album svojim názvom tak dokonale vystihuje obsah. Ak sa naňho pozrieme komplexne, zistíme, že naozaj predstavuje kaleidoskop mihavých nálad a pocitov, ktorých spoločným menovateľom je Rolandova feelingová gitara. „Kaleidoscope“ natoľko rôznorodých skladieb, že by mohli existovať samostatne. Svojou premenlivosťou, podmanivou silou a skvelým rozmiestnením na doske však vytvárajú dokonalý sled pestrých hudobných obrazov.
9,5 / 10
Roland Grapow
- gitara
Michael Vescera
- vokál
Barry Sparks
- basgitara
Mike Terrana
- bicie
Ferdy Doernberg
- klávesy
1. Walk On Fire
2. Under The Same Sun
3. The Hunger
4. A Heartbeat Away
5. Hidden Answer
6. Till The End
7. Kaleidoscope
8. Angel Face
9. Listen To The Lyrics
10. Reaching Higher
11. Lord I’m Dying
Vydáno: 1999
Vydavatel: SPV
Stopáž: 50:53
Produkce: Roland Grapow
Studio: Crazy Cat, WireWorld Studio
Mike Vescera prostě dodal hudbě ten správný drive svým vokálem, takhle není co řešit, není co bych vytknul.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.